Son Dakika

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürü Sn.SelimÇELENK’i  Ziyaret

11 Ağustos 2021 Çarşamba günü Saat 09.30’da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürü Sn.SelimÇELENK’i  ziyaret ettik,                                                                                                                                  Ziyarette;

* Şeref Aylığındaki ayrımcılığın kaldırılması yönündeki talebimizi yineledik,  Şeref aylığının eşitlenmesi için hep yasal mevzuat bahane ediliyor, TBMM’den kanun çıkartılamıyorsa 6503 olan gösterge rakamının 10.000 ve üzeri  rakamlara arttırılarak aradaki farkın kapatılması yönünde çalışma yapılmasını belirttik.

*  Pandemi  ortamında  Gazilerimizin Toplu taşıma araçlarından faydalanırken HES kodu uygulamasının Belediyeler nezdinde çözümlenmesini talep ettik.Sayın Genel Müdür şu ana kadar 50 İlimizde HES kodlarının yüklendiğini, kalan iller içinde çalışmaların devam ettiğini belirtmiştir.

*  Gazilerimizin Havaalanlarında VIP’den yararlanmaları için yaptığımız talebin Cumhurbaşkanlığına iletildiğini , Kartlarımızın CIP’ine  Madalya berat numaralarımızın yüklenmesi çalışmasının devam ettiğini, inşallah olumlu neticelenir.

* İstanbul’da  Toplu taşıma araçlarında hala okutmalı sisteme geçilmediğini ilettik, Bakanlık olarak her türlü desteğin verildiğini, bundan sonra iş Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda olduğunu belirtti. Aldığımız bilgiye göre 10 güne kadar İstanbul’da Toplu taşıma araçlarında okutmalı sisteme geçileceği yönündedir.

* Faizsiz konut kredisini gündeme getirdik, TOKİ tarafından Gazilere ayrılan %10 kontenjan uygulamasının 2015 yılında kaldırıldığını ve yaptığımız faizsiz konut kredisine mevzuat müsait değil gibi verilen cevapların rencide edici olduğunu söyledik.TOKİ  Tahsisiler  D.Başkanı Ayhan KARACA’yı arayıp, Gazilerimizin üzüntülerini iletiyorum cevabı siz verin demesini müteakip, Kanun değişikliği uzun sürer, kontenjan uygulamasını yeniden başlatalım , kanun değiştikten sonra kontenjan uygulamasını kaldırırız cevabını bize iletti.Takipçisi olacağız.

* Muharip Gazilerin Çocuklarına iş istihdamını  yineledik, kanun değişikliği gerekir cevabını aldık.