19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ TÖREN KONUŞMASI (2021)

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ, GAZİ M.KEMAL ATATÜRK’Ü, TBMM TARAFINDAN GAZİ UNVANI İLE TAÇLANDIRDIĞI GÜNDÜR.

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ, BEDELİ CANLA VE KANLA ÖDENMİŞ BU TOPRAKLARIN VATAN OLMASINDA VE DEVLETİMİZİN BEKASI UĞRUNDA CANLARINI ADAYANLARIN GURUR VE ŞEREFLE HATIRLANDIĞI VE ANILDIĞI BİR GÜNDÜR.

19 EYLÜL; KURTULUŞ SAVAŞI’NDA, KORE’DE, KIBRIS’TA SAVAŞAN MUHARİP GAZİLER İLE TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN REJİMİ, ÜNİTER YAPISI VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ UĞRUNDA VATAN HAİNLERİNE TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI KAHRAMANCA MÜCADELE EDEN ASKER, POLİS, GÜVENLİK KORUCULARI VE 15 TEMMUZ’DA MEYDANA GELEN HAİN DARBE GİRİŞİMİNDE VÜCUTLARINI SİPER EDEN TÜM MALUL GAZİLERİN ŞEREF GÜNÜDÜR.

TÜRK’ÜN ANADOLU’DAKİ 1000 YILLIK VARLIĞINI SONA ERDİRMEK İSTEYEN EMPERYALİST GÜÇLER, I.DÜNYA SAVAŞI SONUNDA ÜLKEMİZİ DÖRT BİR YANDAN İŞGAL ETTİLER. BU İŞGAL İLE YETİNMEYİP, VATANIMIZI PARÇALAMAYI AMAÇLAYAN SEVR ANLAŞMASINI MİLLETİMİZE ZORLA KABUL ETTİRMEK ÜZERE YUNAN ORDUSUNU 15 MAYIS 1919 TARİHİNDE İZMİR’DEN ANADOLU’YA SÜRDÜLER.

BAŞKOMUTAN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ÖNDERLİĞİNDE TÜRK ORDUSU, YUNAN ORDUSUNU POLATLI YAKINLARINDA SAKARYA’DA, 22 GÜN 22 GECE SÜREN, DÜNYANIN EN UZUN VE EN KANLI MEYDAN MUHAREBESİNDE YENEREK, BOZGUNA UĞRATTI. ÇAREYİ KAÇMAKTA BULAN YUNAN ORDUSU, BİR SENE SONRA DUMLUPINAR’DA AYNI AKIBETE UĞRATILARAK 9 EYLÜL 1922’DE TOPRAKLARIMIZDAN TAMAMEN ATILDI.

SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ, TÜRKÜN ATEŞLE İMTİHANI VE ANADOLU HALKININ ÖLÜM-KALIM MÜCADELESİ OLMUŞTUR. SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ, YAKLAŞIK 238 YILDIR AVRUPA’DAN GERİ ÇEKİLEN TÜRK ORDUSUNUN SON SAVUNMA SAVAŞI OLMUŞTUR. SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ, KURTULUŞ SAVAŞININ SEYRİNİ VE KADERİNİ DEĞİŞTİRMİŞ, KISACASI ANADOLU’NUN DÜŞMANDAN KURTULUŞU İÇİN BİR KIRILMADIR.

TÜRK MİLLETİ ADINA TBMM’Sİ 19 EYLÜL 1921 TARİHİNDE BU EMSALSİZ ZAFERİN ANISINA, ZAFERİN MİMARI, BAŞKOMUTAN M.KEMAL ATATÜRK’E “GAZİLİK” UNVANI İLE “MAREŞALLİK” RÜTBESİNİ TEVCİH ETMİŞTİR.

ÜZERİNDE YAŞADIĞIMIZ TOPRAKLARIN BİZLER İÇİN VATANA DÖNÜŞMESİ, BAYRAĞIMIZIN ÖZGÜRCE DALGALANMASI, ŞEHİTLERİMİZİN VE GAZİLERİMİZİN EMSALSİZ FEDAKARLIKLARININ ESERİDİR.  TARİHİN HER DÖNEMİNDE HÜR YAŞAMAYI, BAĞIMSIZLIK VE İSTİKLALİNİ CANI PAHASINA KORUMAYI İLKE EDİNEN AZİZ MİLLETİMİZ, BU UĞURDA ŞEHİT VE GAZİ OLMAYI BÜYÜK BİR ONUR VE GURUR KAYNAĞI SAYMIŞTIR. ÜLKEMİZDE ŞEHİDİ VE GAZİSİ OLMAYAN AİLE YOK GİBİDİR. AZİZ MİLLETİMİZİN ASIRLARDIR ANADOLU TOPRAKLARI ÜZERİNDE VERDİĞİ VAROLUŞ MÜCADELESİNİN ŞİFRESİ; “ÖLÜRSEM ŞEHİT, KALIRSAM GAZİ” DEYİŞİNDE SAKLIDIR.

ÜLKEMİZ DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE DIŞ DESTEKLİ TERÖR ÖRGÜTLERİNİN, DOĞU AKDENİZ’DE, SURİYE VE IRAK’TA SÖMÜRÜCÜ EMPERYALİST DEVLETLERİN TEHDİDİ ALTINDADIR. EMPERYALİST DEVLETLERİN VE ONLARIN MAŞASI TERÖR ÖRGÜTLERİNİN HEDEFLERİ; ÜLKEMİZDE KARIŞIKLIK ÇIKARTMAK, TÜRK ORDUSUNU YIPRATARAK TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ BÖLÜNMÜŞ VE ZAYIF BİR ÜLKE HALİNE GETİRMEK, DOLAYISIYLA EMPERYALİST GÜÇLERİN MENFAATLERİ DOĞRULTUSUNDA SÖMÜRÜ PLANI OLAN SEVR’İN GERÇEKLEŞMESİNİ SAĞLAMAKTIR. BUGÜNE KADAR SERGİLENEN HER TÜRLÜ HAİNLİK, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİN VATANSEVER VE KAHRAMAN ASKERLERİ İLE KAHRAMAN POLİS, GÜVENLİK KORUCUSU VE VATANDAŞLARIMIZ TARAFINDAN ÖNLENMİŞ VE HÜSRANA UĞRATILMIŞTIR.

ASIL TÜRK MİLLETİNİN BAĞRINDAN ÇIKMIŞ, ŞANLI VE ŞEREFLİ TÜRK ORDUSU DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN VE YARIN DA VATANIMIZIN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜNÜN SİGORTASI, HÜRRİYET VE BAĞIMSIZLIĞIMIZIN EN BÜYÜK GÜVENCESİ VE DAYANAĞIDIR. İNANIYORUZ Kİ, KAN DÖKÜLEREK VATAN OLAN BU TOPRAKLAR BUGÜNE KADAR OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRA DA TÜRK MİLLETİ TARAFINDAN EN KUTSAL EMANET OLARAK KORUNACAKTIR.

19 EYLÜL, SAVAŞ MEYDANLARINDA CANLARINI ORTAYA KOYARAK SAVAŞAN, FEDAKAR VE KAHRAMAN GAZİLERİMİZİN ŞEREF VE KAHRAMANLIK GÜNÜ’DÜR.

KAHRAMAN GAZİLER,

“GAZİLER GÜNÜNÜZ” KUTLU OLSUN.

HİÇ DÜŞÜNMEDEN VE GERİYE BAKMADAN VATAN, MİLLET, BAYRAK İÇİN YEDİDEN YETMİŞE EMPERYALİST DEVLETLERİN TOPYEKUN SALDIRILARINA KARŞI MÜCADELE EDEREK BİZE BU CENNET VATANI EMANET EDEN ŞEHİTLERİMİZ İLE, ULU ÖNDERİMİZ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK İLE SİLAH ARKADAŞLARINI VE EBEDİYETE İNTİKAL EDEN TÜM GAZİLERİMİZİ, GAZİLER GÜNÜ MÜNASEBETİYLE RAHMETLE ANIYOR, HAYATTA OLANLARA SAĞLIK VE MUTLULUKLAR DİLİYORUZ.