Gaziler Günü Mesajı

 

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı E.Alb. M.Şükrü TANDOĞAN tarafından, 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle törende okunacak mesaj:

 

19 Eylül Gaziler Günü, Türk kahramanlığının En Büyük Gazi M.Kemal ATATÜRK’ün şahsında taçlandığı bir gündür.

19 Eylül Gaziler Günü, bu toprakların vatan olmasında ve bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gündür.

Değerli konuklar, törene hoş geldiniz. Üzerinde bulunduğumuz Ulus meydanının, Cumhuriyet tarihimizde çok önemli bir yeri vardır. Kurtuluş Savaşı bu meydanın hemen yanı başındaki Gazi Meclisi tarafından yürütülmüştür. Yaklaşık 100 sene önce bu meydanda, zaferlerin coşkusu ve kurtuluşun sevinci yaşanmıştı.

19 Eylül; Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainleri terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür.

Türk’ün Anadolu’daki 1000 yıllık varlığını sona erdirmek isteyen emperyalist güçler, I.Dünya Savaşı sonunda ülkemizi dört bir yandan işgal ettiler. Bu işgal ile yetinmeyip, vatanımızı parçalamayı amaçlayan Sevr Anlaşması’nı milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusunu da Anadolu’ya sürdüler.

Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış, esarete alışık olmayan asil Türk milletinin bu işgale dur diyeceği şüphesizdi. Başkomutan M.Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde Türk ordusu, Yunan ordusunu Polatlı yakınlarında Sakarya’da, 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun ve en kanlı meydan muharebesinde yenerek, bozguna uğrattı. Çareyi kaçmakta bulan Yunan ordusu, bir sene sonra Dumlupınar’da aynı akıbete uğratılarak topraklarımızdan tamamen atıldı.

Sakarya Meydan Muharebesi, yaklaşık 200 yıldır Avrupa’dan geri çekilen Türk ordusunun son savunma savaşı olmuştur. Bu muharebeden kısa bir zaman sonra yeni Türk ordusu, tüm düşmanları defedebilecek taarruz güç ve kudretine kavuştu. Sakarya Meydan Muharebesi, Kurtuluş Savaşı’nın seyrini ve kaderini Türk milletinin lehine değiştirmiş ve Anadolu’nun düşmandan kurtuluş yolunu açmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi kaybedilseydi, Türkiye Cumhuriyeti’nden söz etmek mümkün olmayacaktı. M.Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşları Türk milletine böyle karanlık bir tablo yaşatmadılar.

Türk milleti adına TBMM’si, 19 Eylül 1921 tarihinde, bu emsalsiz zaferin anısına, zaferin mimarı, Başkomutan M.Kemal ATATÜRK’e “Gazilik” unvanı ile “Mareşallik” rütbesini tevcih etmiştir.

Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın bizler için bir vatana dönüşmesi, bayrağımızın özgürce dalgalanması şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıklarının eseridir. Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır. Ülkemizde şehidi ve gazisi olmayan aile yok gibidir. Aziz milletimizin, asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi; “ölürsem şehit, kalırsam gazi” deyişinde saklıdır.

Ülkemiz, dün olduğu gibi bugün de, sınırlarımızın içinde ve dışında, dış destekli terör örgütlerinin tehdidi altındadır. Terör örgütlerinin hedefleri; ülkede karışıklık çıkartmak, Türk ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyeti’ni bölünmüş ve zayıf bir ülke haline getirmek, dolayısıyla, emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda sömürü planı olan Sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu güne kadar sergilenen her türlü hainlik, Türk Silahlı Kuvvetlerin vatansever ve kahraman askerleri ile kahraman polis, güvenlik korucusu ve vatandaşlarımız tarafından önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır.

Asıl Türk milletinin bağrından çıkan, şanlı ve şerefli Türk ordusu dün olduğu gibi yarında vatanımızın, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır.

Topraklarımızın bir daha istila edilmesine, bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz, ne de bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır.

19 Eylül, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin Şeref ve Kahramanlık Günü’dür.

Kahraman gaziler, “Gaziler Gününüz” kutlu olsun.

Sizler, En Büyük Gazi M.Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz.

Sizler, şehitlerimiz ile birlikte cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız.

Sizler, kutsal vatan görevinizi hakkıyla yerine getirip; vatanın, milletin, bayrağın ve istiklalin ne denli paha biçilmez değerler olduğunu ve bu değerler için nelerin göze alınabileceğini gösterdiniz. Bayrağımız, vatanımızın üzerinde özgürce dalgalanıyorsa sizin emsalsiz fedakarlığınız sayesindedir.  Gururla taşıdığımız Gazi unvanı, Ata’mızdan biz gazilere intikal eden en büyük mirastır.

Sayın konuklar, Kore ve Kıbrıs’ta savaşarak gazi olanların sayısı 59.000’dir. Bu gün hayatta olanların sayısı ise 29.000 civarında olup, Kıbrıs gazileri 65-70, Kore gazileri 85-90 yaşlarındadır. Üzülerek şunu ifade etmek isterim ki, bu gazilerimize gösterilen ilgi ve ahde-vefa istenilen düzeyde olmayıp, yetersizdir.

ATATÜRK, şehit ve gazilere verilmesi gereken önemi şu sözleri ile ortaya koymaktadır: “Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimiz ile şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir.” ATATÜRK’ün bu sözleri ışığında, gazilere daha fazla sahip çıkılmasını diliyor ve yıllardır dile getirdiğimiz; gazilerimizin onurlarına yaraşır bir şekilde hayatlarını devam ettirmeleri ve hak ettikleri imkan ve şartlara kavuşturulmaları konusunda sorunlarımızın çözümünü bekliyoruz.

19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle, En Büyük Gazi M.Kemal ATATÜRK’ü ve silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan tüm gazilerimizi ve vatan uğrunda toprağa düşen şehitlerimizi Türkiye Muharip Gaziler Derneği olarak rahmetle anıyor, hayatta olanlara da sağlık ve esenlikler diliyoruz.   19.09.2017